strona główna >> nordic walking >> rodzaje

rodzaje

> Poziom zdrowotny
> Poziom fitness
> Poziom sportowy
> Odmiany treningu na poziomie sportowym

Poziom zdrowotny

Jeśli chcemy poprawić naszą kondycje, Poziom zdrowotny Nordic Walkingjesteśmy w czasie rehabilitacji po urazach, walczymy z nadwagą Nordic Walking jest idealnym sportem, który umożliwia w szybki i bezpieczny sposób dojście do żądanej sprawności. Podczas spaceru z kijami znacznie odciążamy stawy, zwłaszcza stawy kolanowe (przy każdym kroku dźwigamy około 5 kg mniej). Mimo niskiej intensywności treningu pracujemy nad kondycją, dotleniamy organizm, ruch staje się przyjemnością. Znamienne jest rozluźnienie w partiach szyjno-barkowych napięć, jakie powstają podczas długiego siedzenia za biurkiem. Spacer z kijami po długim dniu pracy jest najlepszym lekiem na przeciążeniowe bóle glowy, kręgosłupa czy stawów kolanowych. Nordic walking coraz częściej jest zalecany pacjentom po zawałach, po operacjach aparatu ruchu, chorym na cukrzycę i przy chorobach uładu krążenia jako wspaniała terapia i rehabilotacja.

^ do góry

Poziom fitness

Poziom fitness przeznaczony jest dla osób pragnacych podnieść swoją sprawność fizyczną, szukających urozmaicenia w terningach. Wytrzymałość trenujemy już od pierwszego treningu, ale oczywiście częstotliwość i regularność wysiłku jest bardzo ważny na poziomie fitness. Aby utrzymać i stale poprawiać swoją kondycje należy chodzić 3-4 razy w tygodniu po 1,5 godziny. Przed treningiem wykonujemy ćwiczenia rozgrzewające, a na zakończenie rozciągające. Ćwiczenia te wykonuje się przy użyciu kijków, które w ten sposób stają się naszym przenośnym fitness klubem.

^ do góry

Poziom sportowy

Poziom ten przeznaczony jest dla sportowców, którzy pragną urozmaicenia podczas treningów. Technika sportowa obejmuje bieganie, skakanie,wchodzenie i schodzenie ze stromych zboczy. Dołączyć można wiele ćwiczeń wzmacniających mięśnie, zwłaszcza górnych partii tułowia. Podczas treningu sportowego ćwiczymy do granic fizycznych możliwości. Na tym poziomie rozróżniamy następujące odmiany:

^ do góry

Odmiany treningu na poziomie sportowym

- Nordic Jogging - trucht z kijkami
- Nordic Striding - trucht o dłuższym kroku i odbiciu stopy od podłoża
- Nordic Leaping - skoki z nogi na nogę
- Nordic Running - bieg z kijkami
- Nordic Jumping - różne skoki z kijkami
- Nordic Blading - jazda na specjalnych rolkach z kijkami

^ do góry

fb